Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü
Mesleki Hizmetler
Genel Müdürlüğü

DİJİTAL BAŞVURU HİZMETİ 1 OCAK 2024 TARİHİ İTİBARİYLE PLAN MÜELLİFLERİNİN KULLANIMA AÇILACAKTIR

06 Aralik 2023

DİJİTAL BAŞVURU HİZMETİ 1 OCAK 2024 TARİHİ İTİBARİYLE

PLAN MÜELLİFLERİNİN KULLANIMINA AÇILACAKTIR

 

Bilindiği üzere Plân Yapımını Yükümlenecek Müelliflerin Yeterliliği Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 20/09/2023 tarih ve 32315 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmış ve aynı tarihte dijital belge (e-PYYB) uygulamasına geçilmiştir.

Plan Yapımı Yeterlilik Belgesi başvuruları kargo, posta ve elden Bakanlığımıza teslim şeklinde yapılmakta iken süreç analizleri yapılarak mevcut başvuru şekilleri yanında dijital başvuru da dizayn edilmiş olup istenilen belgeler asgari düzeye indirilmiş ve belgenin verilme süreci kısaltılmıştır. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren dijital başvuru plan müelliflerinin hizmetine sunulacaktır.

ebasvuru.csb.gov.tr üzerinden verilecek bu hizmette plan müellifleri istenilen belgelerin bir kısmını e-başvuru sistemine PDF olarak yükleyecek, bir kısmını da web servisler aracılığı ile ilgili kurumdan otomatik olarak alacaktır. Başvuru işleminin sonuçlandırılması için plan müelliflerinin elektronik imza yada mobil imzaya sahip olmaları gerekmektedir.

1 Haziran 2024 tarihinden itibaren e-PYYB başvuruları tamamen dijital olarak yapılacağından, plan müelliflerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için elektronik imza yada mobil imzalarını daha öncesinden temin etmeleri gerekecektir.

   Diğer yandan Yönetmeliğe eklenen Geçici Madde 4 uyarınca; Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Plan Yapımı Yeterlilik Belgesi (e-PYYB) Bakanlıkça oluşturulan elektronik ortam üzerinden karekodlu olarak üretilecek olup, 31.12.2023 tarihine kadar mevcut basılı belgelerin Bakanlığa iade edilmesi zorunludur. İade edilmeyen basılı belge sahiplerinin Bakanlıkça oluşturulan elektronik ortama erişimi kapatılacaktır. Belge iadesi ile ilgili matbu dilekçeye Genel Müdürlüğümüz sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İlgili idareye verilmek üzere, e-Plan otomasyon sisteminde “Gösterge Panelleri > Plan Yönetim İşlemleri > Plan Yapımı Yeterlilik Belgesi İndir” kısmından karekodlu Plan Yapımı Yeterlilik Belgeleri (e-PYYB) üretilebilecektir.

Duyurulur…Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır