Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü
Mesleki Hizmetler
Genel Müdürlüğü

BİNA İNŞAATLARINDA KULLANILACAK AHŞAP VE METAL ESASLI KALIPLARIN VE TAŞIYICI KALIP İSKELELERİNİN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞ YAYIMLANDI

06 Kasım 2020

İNŞAAT KALIPLARINA YÖNELİK YENİ TEDBİRLER GELİŞTİRİLDİ

Betonarme binaların inşasında vasıfsız malzemelerle ve gelişigüzel yapılan, yapım ve söküm aşamaları yeterli denetime tabi tutulmayan kalıp ve taşıyıcı iskele uygulamaları sonucu meydana gelen iş kazaları can ve mal kaybına yol açmaktadır.

Ülkemizde bu konudaki mevzuat boşluğu giderilmekte, bilinçsiz kalıp ve iskele uygulamalarına son verilerek bu alanın düzenlenmesi sağlanmaktadır.

                                                                                                                    

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile yürüttüğü çalışma neticesinde “Bina İnşaatlarında Kullanılacak Ahşap ve Metal Esaslı Kalıpların ve Taşıyıcı Kalıp İskelelerinin Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları Hakkında Tebliğ” 6/11/2020 tarihli ve 31296 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Böylelikle binalarda betona şekil vermek ve kolon, kiriş, döşeme gibi yapı elemanlarını gerekli taşıma kapasitesine erişinceye kadar desteklemek amacıyla kullanılan ahşap ve metal esaslı kalıp ve iskelelerle ilgili tasarım ve hesaplama yöntemi belirlenmiştir. Ayrıca getirilen kurallarla:

  • Proje müellifince kalıp ve taşıyıcı iskele projesi hazırlanacaktır.
  • Projede kullanılacak malzemenin boyutu, sayısı, mekanik özellikleri ve uygulama detayları yer alacaktır.
  • Kalıp ve taşıyıcı iskele projesi yapı ruhsatı aşamasında idareye sunulacaktır.
  • Şantiye şefi ve denetçi tarafından yapım ve söküm aşamaları kontrol edilecektir.
  • Toplam yapı inşaat alanı 500 m²’yi geçmeyen konutlar ve kırsal alanlarda yapı ruhsatı düzenlenmeden inşa edilebilen binalar dışında ahşap malzeme dikmeler ile kalıp iskelesi kurulamayacaktır.
  • Teleskobik dikmeler ve kalıp altı iskele sistemleri TS EN standartlarına uygun olacak, deformasyona uğramış malzeme kullanılmayacaktır.

Sektörün uygulamaya adaptasyonu için 2021 yılı sonuna kadar geçiş süreci öngörülmüştür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                             

Bina İnşaatlarında Kullanılacak Ahşap Ve Metal Esaslı Kalıpların Ve Taşıyıcı Kalıp İskelelerinin Tasarım, Hesap Ve Yapım Esasları Hakkında Tebliğ İçin TIKLAYINIZ

 


   

 

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır