Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü
Mesleki Hizmetler
Genel Müdürlüğü

BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

28 Nisan 2017
BİNALARDA ENERJİ PERFORMANSI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
BASIN BİLGİ NOTU
“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 28 Nisan 2017 tarihli ve 30051 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır
Söz konusu Değişiklik ile;
Halihazırda mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleme yetkisine haiz 35 firma bulunmaktadır. Yıllık konut satışları ise 1 milyonu aşmaktadır. 35 firma yılda 1 milyon konut için belge düzenlemede yetersiz kalacağından, yetkili firma sayısının artırmasına imkan sağlayacak mevzuat altyapısı oluşturulmuştur.
Bu sayede yeteri kadar firmanın yetkilendirilmesi ve eğitimlerin tamamlanması sürecinde vatandaşların bina alım satım işlerinde mağduriyet yaşamamaları amacıyla, alım-satım ve kiraya verme işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesinin (EKB) aranması şartı 02.05.2017 tarihinden 01.01.2020 tarihine ertelenmiştir.
Diğer taraftan ısı yalıtım (mantolama) uygulamalarının kontrolsüz, gelişi güzel ve uygun olmayan şartlarda yapılmasının önlenerek, standartlara ve mevzuatlara uygun yapılmasını sağlanmak amacıyla bu uygulamaların ne şekilde yapılacağını belirten ve yetkili firma ile yapı sahibi arasında imzalanacak olan standart sözleşme şartlarına  göre yapılması şartı getirilmiştir.
Ayrıca düzenleme ile; aşırı enerji tüketerek ülkemizin toplam enerji tüketiminde büyük rol oynayan, 2000 m2 üzerindeki büyük hastaneler, oteller, yurtlar ve spor merkezleri gibi konut harici binaların merkezi sıhhi sıcak su sisteminin güneş enerjisi ile (Güneş enerjili sıcak su sistemleri) ile desteklenmesi zorunluğu getirilmektedir.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurur.
“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 28 Nisan 2017 tarihli ve 30051 sayılı Resmi Gazete İçin TIKLAYINIZ

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır